TEATR OBRAZKOWY -KAMISHIBAI

W drugim tygodniu listopada biblioteka szkolna rozpoczęła cykl spotkań uczniów i przedszkolaków z naszej szkoły z niezwykłym teatrem. Kamishibai, bo o tym teatrzyku mowa zawitał do Bełdowa za sprawą pani Jolanty Rząckiej, która w zeszłym roku szkolnym wystawiała w tej konwencji opowiadanie o Kubusiu Puchatku. Chcąc kontynuować pięknie rozpoczęty temat, szkoła korzystając z funduszy unijnych projektu Erasmus+ zakupiła drewniany teatrzyk oraz osiem oryginalnych opowieści Kamishibai.

Uczestnictwo w przedstawieniu Kamishibai jest zupełnie odmiennym doświadczeniem od tych z jakimi dzieci mają do czynienia oglądając bajkę w telewizji czy nawet czytając książkę. W dzisiejszym mulimedialnym świecie, to powrót do najprostszych rozwiązań wydaje sie być czymś niecodziennym i zaskakującym.

Póki co, uczniowie którzy mieli okazję spotkać się z rzeczywistością Kamishibai to klasy: druga, trzecia, czwarta, piąta i szósta. Ale na tym nie koniec!

W galerii znajdują się zdjęcia z zajęć z Kamishibai oraz zdjęcia prac uczniów klas III i IV, które powstały po przedstawieniu. Na żywo można je obejrzeć na tablicy przy bibliotece.

Galeria

KAMISHIBAI

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37x27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Kamishibai może być używany z powodzeniem w domu jak i w bibliotekach, księgarniach, szkołach, przedszkolach czy dziecięcych oddziałach szpitalnych, zarówno w pomieszczeniach jak i w plenerze. Jest lekki i łatwy do transportu.

Opracowała: A.Kierlik - Śmieszkowicz